Słowniczek

Tutaj sukcesywnie będę umieszczać różne wymyślone przeze mnie pojęcia i nazwy, które pojawiły się w ISETverse.


Akademia Rokan – enisyjska szkoła przygotowująca przyszłych żołnierzy, agentów i policjantów, słynąca z żelaznej dyscypliny i morderczych treningów. Edukację w niej rozpocząć mogę tylko osoby do piętnastego roku życia. Całe szkolenie trwa z reguły około siedmiu lat.

Anahibi – planeta zamieszkana przez Anahibian, znajdująca się w galaktyce sześć miliardów lat świetlnych od naszej. Jest chłodniejsza od Ziemi i sporą jej część pokrywają lodowce.

Biały Oddział – najbardziej elitarna jednostka wojowników z Enis. Tytułowani z reguły jako komandorzy, członkowie Białego Oddziału odpowiadają tylko przed samym królem i cieszą się licznymi przywilejami. Mają dostęp praktycznie wszędzie oraz często mogą działać poza prawem, przez co niekiedy dochodzi do nadużyć władzy. Ich główną dewizą jest działanie dla dobra kraju bez względu na wszystko, przez co król czasem przymyka oko na ich drobne występki.

Centyrok – jedna setna olikańskiego roku. Ponieważ na Oliku nie ma dni ani nocy, jest to powszechnie stosowana jednostka czasu.

Decyrok – jedna dziesiąta olikańskiego roku.

Enis – kontynent na planecie Mlok, zamieszkany głównie przez mouków.

Firingi
– duże ssaki lądowe, które w antycznym Enis służyły jako główny środek transportu.

Głazodrzew – roślina pochodząca z Yrynysy, charakteryzująca się twardym, pomarańczowym pniem.

Karinee 11 – zwana również Piekłem, jest planetą, na którą część nacji zsyła swych najgroźniejszych przestępców. Sam Derks o Karinee 11 mówi: „Kiedyś były tam kolonie badawcze, ale okazały się nierentowne i opustoszały. Później przerobiono je na zakłady karne o zaostrzonym rygorze, ale i one pochłaniały ogromne koszty. Żeby je zminimalizować zrezygnowano z personelu, a narody, które podpisały odpowiednią umowę, zrzucają tam swoich najgorszych przestępców.”

Lazuria
– planeta zamieszkana przez Lazurian. Ogromną jej część pokrywają oceany. Uchodzi za niezwykle piękną, ale też biedną.


Miasto Enis – stolica kontynentu Enis.

Mikrostymulant – środek wykorzystywany w anahibiańskiej medycynie, powodujący przyspieszoną regenerację.

Mlok – planeta zamieszkana przez mouków i naomitów. Bardzo podobna do Ziemi, z dniami nieco dłuższymi od naszych, a rokiem trochę krótszym. Znajdują się na niej liczne łańcuchy górskie.

Odyseja – niewielki statek kosmiczny, znaleziony na Antarktydzie, którym grupa z ISETu rozpoczęła podbój kosmosu.

Olik – planeta, na której żyją Olikanie. Krąży wokół czerwonego karła i jest zawsze zwrócona jedną częścią w stronę gwiazdy. Rok na Oliku trwa czternaście ziemskich dni.

Planeta Widmo – tajemniczy obiekt, którego powierzchni nie sposób dojrzeć. Miejsce, w którym odbywają się symulacje, będące formą gry lub treningu, jednak ich znaczenie i pochodzenie do tej pory nie zostało wytłumaczone.

Sitis
– kontynent na Mloku, zamieszkany głównie przez naomitów.

Spacediver – duży ziemsko-anahibiański statek kosmiczny, powstały na podstawie technologii z Odysei, zdolny pomieścić prawie stuosobową załogę.

Trzy Księżyce – luksusowy dom publiczny znajdujący się w mieście Enis. Jego nazwa nawiązuje do trzech księżyców obiegających Mlok.

Ulk
– stan, który przechodzą moukowie mniej więcej koło trzydziestki, którzy wcześniej nie zaszli w ciążę. W czasie ulk dochodzi do samozapłodnienia, aczkolwiek proces może zostać przerwany odpowiednimi lekami. Główne objawy ulk to znaczny wzrost siły, pocenie się i rozchwianie emocjonalne.

Uzubi – wysoki stopień oficerski, nadawany na Anahibi.

Yrynysa – planeta zamieszkana przez wywronów. Jest bardzo sucha i gorąca. Ma trzy słońca i panuje na niej wysokie promieniowanie.

Zegarkofon
– anahibiański odpowiednik komórki, noszony na nadgarstku, jak zegarek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz